Ожиріння

Ожиріння – патологічний стан, через надмірне накопичення жиру в організмі (на шиї, на серця, в області живота, підшкірній клітковині, навколо нирок, в області стегон і т. д.).

ogirenie 11Ожиріння на планеті вже досягло масштабів епідемії (думка експертів ВООЗ – Всесвітньою організацією охорони здоров'я). За останні 30 років в 2 рази виросла кількість людей, які страждають від ожиріння. В даний час на Землі страждають надмірною вагою 1500000000 осіб, з них ожирінням – 200000000 чоловіків і 300 000 000 жінок. Ожиріння "молодшає". А взагалі, ожиріння зустрічається найчастіше у жителів міст.

Europa 12У країнах Європи, близько 50 % населення має надлишкову масу тіла, а 30 % – явне ожиріння (дані ВООЗ). У США найбільший відсоток людей із зайвою вагою – 64%, тобто як мінімум кожен 6 з 10. У розвинених країнах, до 10% всіх витрат на охорону здоров'я йде на лікування ожиріння і супутніх хвороб.

У близько 60 % хворих з ожирінням зустрічається емоційна харчова поведінка.

Причини ожиріння

Переїдання (надмірне споживання жирів) → надмірне надходження енергії і менші його витрати → виникає надлишок енергії (у вигляді тригліцеридів в жирових депо). Цікаво, що зайве вживання їжі щодня на 5 % збільшує масу тіла на 5 кг за 1 рік. Але це всього лише 5 %. Навіть не розглядаємо про порушення харчування (наприклад, компульсивному обжиранні – binge eating disorder)...

Отже є 2 головні причини ожиріння:

- висококалорійна їжа,

- малорухливий спосіб життя (гіподинамія).

І відповідно, 2 головні принципи профілактики/лікування: менше їсти і більше рухатися!

Як визначити ожиріння ?

1. Вимірюється окружність талії сантиметровою стрічкою: більше 102 см у чоловіків і 88 см у жінок говорить про абдомінальне ожиріння (англ. аbdomen - черевна порожнина, живіт) або "пивний" живіт.

2. Індекс маси тіла (ІМТ) або індекс Кетле.

3. Формула Брока.

Ожиріння може бути первинним (самостійним захворюванням) і вторинним (симптом основного захворювання). Навіть простий механічний тиск жирової тканини на навколишні органи дає негативні наслідки.

Розрізняють І-ІV ступеня ожиріння.

Ожиріння І-II ст.: задишка при рухах, вялість травлення або звертаються у зв'язку з косметичним дефектом.

Ожиріння ІІІ-ІV ст.: задишка при найменшому русі, розлади серця, швидка втома, загальна і м'язова слабкість, головний біль, ослаблення пам'яті, пітливість, зупинка дихання під час сну, порушення менструального циклу.

Класифікують ожиріння і по механізму його розвитку:

▪ «регуляторний» тип ожиріння (порушені мозкові центри регуляції апетиту),

▪ «метаболічний» тип (порушений обмін речовин).

Лікування і профілактика ожиріння

Озонований розчин (2-3 мг/л) 200 мл внутрішньовенно – 8-10 процедур + обколювання проблемних ділянок (зокрема зони живота) при концентрації озону 15 мг/л або велика аутогемотерапія при концентрації озону 20-30 мг/л.

Постізометрична релаксація (ПІР) внутрішніх органів, зокрема шлунка, кишечника, печінки і жовчного міхура – 2-5 разів на курс лікування з подальшим навчанням пацієнтів самостійно виконувати дану процедуру. Ця методика особливо ефективна при абдомінальному ожирінні, при ІІ-ІІІ ступеня ожиріння.

Нейролімфатичні техніки проблемних зон (зокрема, області живота, стегон, «другого» підборіддя та ін.) – 7-12 сеансів. Дану методику поєднуємо з вакуумотерапією, яку проводимо магнітно-вакуумними банками по проблемних ділянках.

Акупунктура (голковколювання) біологічно активних точок, зокрема меридіана шлунка, тонкого і товстого кишечника, залишення мікроголок у вушній раковині на 3-7 днів (для пригнічення почуття голоду), поверхнева багатогольчата рефлексотерапія проблемних зон – 8-12 сеансів.

Циклічне апоптозне голодування (при потребі). В основі цієї лікувально-оздоровчої методики лежить регулярне проведення харчової пауза від 12 годин до 7 діб з використанням «діафрагмального дихання».

Народні методи лікування:

- насіння росторопші по 1/2 чайної ложки 2 рази на день (для покращення дренажної функції кишечника);

- екстракт кукурудзяних рилець по 20-30 крапель 3 рази на день перед їжею (для зменшення апетиту) і т.д.

Хода помірної інтенсивності, починаючи з 10 хвилин на день, з поступовим збільшенням до 30-40 хвилин, з включенням коротких (10-15 хвилин) епізодів швидкої ходи (4,5 км/рік).

Також рекомендували аеробні фізичні вправи.

Короткочасні навантаження (короткі тренування) забезпечують витрату глікогену, а тривалі за часом тренування – запасів жиру.

Навчаємо принципам дієтотерапії – збалансоване низькокалорійне харчування (1200-1700 ккал): ↓ жирів (переважно, тваринних), ↓ вуглеводів (особливо, рафінованих), білки, харчові волокна в достатній кількості.

Рекомендуються буряк, томати, огірки, кабачки, салат, редиска, гарбуз, ягоди агрусу, ананас; супи з капустою, зеленим горошком, морквою.

Не рекомендуються:

- жирні продукти: жирне м'ясо, жирна риба, вершкове масло, вершки, морозиво, шоколад;

- продукти, де багато вуглеводів: білий хліб, картопля, тістечка;

- що б люди не їли багато ввечері (після 18.00-20.00), т. зв. «синдром вечірнього харчування».

Здорове харчування за 1-2 місяці знижує рівень холестерину на 30% (показали вчені з Університету в Торонто).

Вищеописані методи лікування використовуємо в залежно від ступеня ожиріння та супутньої патології.

«Клініка доктора Довгого» заснована у 2007 році на базі Київської обласної клінічної лікарні.

Засновник клініки Довгий І.Л. - кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології і рефлексотерапії Національної медичної академії післядипломного навчання (НМАПО) ім. П.Л. Шупика, заступник голови ВАНР, віце-президент УАОХ мануальних терапевтів

м. Київ, вул. Багговутівська, 1
(Київська обласна клінічна лікарня)

телефони:
(097) 188-10-35
(044) 227-43-21

Час прийому: 8.00 - 18.00,
Понеділок - п'ятниця.

Клініка знаходиться в поліклініці лікарні
(вхід з лівої сторони, зовні будівлі).