Гірудотерапія

Гірудотерапія (hirudo - п'явка, therapy - лікування) - найдавніший метод лікування п'явками, особливо хронічних захворювань.
На стінах усипальниць єгипетських фараонів є розписи, які зображують лікування п'явками. В основоположних релігійних книгах Біблії і Корані було описано лікування п'явками.

Ще за 1500 років до нашої ери були відомі лікувальні властивості п'явок (точніше секрету п'явки). У стародавніх індійських, китайських, перських, єврейських писаннях зустрічаються перші настанови про користь лікування п'явками.

Перші найвідоміші лікарі Гіппократ, Гален, Авіцена, які почали створювати медицину як науку, писали про лікування за допомогою «живої голки». Ще одна назва гірудотерапії – бделотерапія, від грецького слова «bdella» – п'явка + терапія.

Великі лікарі Мудров, Пирогов, Захар'їн вважали гірудотерапію однією з найважливіших частин медицини, використовували її при безлічі хвороб.

У часи розквіту середньовічної Європи гірудотерапія офіційно визнавалася як одним з ефективних методів позбавлення від багатьох захворювань. Були часи, коли практично в кожному будинку були п'явки. Гірудотерапія успішно застосовується і зараз, оскільки довела свою ефективність, як лікарський засіб, приготовлений природою.

На нашій планеті існує більше 400 видів п'явок. У медицині використовується тільки один вид п'явок – медична п'явка (два підвиди: п'явка медична аптекарська, п'явка медична лікувальна).

Три основні механізму ефективності гірудотерапії

• рефлекторний – п'явки прокушують шкіру в точках акупунктури (біологічно активних точках, тобто точках акупунктури ), які «відповідають» за стан певного органу; п'явки виконують роль акупунктурних голок;

• механічний – розвантажується регіональний кровообіг → активізується кровотік в області ураженого органу;

• біологічний – найцінніший, тому що секрет залоз п'явок містить більше 100 біологічно активних речовин природного походження, які потрапляючи в організм, сприяють оновленню крові (кажуть п'явки «чистять кров»). А ще їх називають маленькими «фабриками» з виробництва біологічно активних речовин.

Іншими словами, ефект п'явок комплексний: посилюється кровопостачання тіла, усувається венозний застій, в організм потрапляють знеболюючі, протизапальні, імуностимулюючі та інші речовини → покращується циркуляція крові, руйнуються тромби (профілактика інсульту та інфаркту), уходять набряки.

Клінічно, п’явочні ферменти впливають на циркуляцію, ішемію і гіпоксію тканин, а це 3 основних фактори, що визначають розвиток хвороби.

Не даремно, колись часто лікування будь-якої хвороби починали з постановки п'явок.

П'явка працює за принципом насоса: поперемінно то відсмоктуючи кров, то вприскуючи в неї біологічно активні речовини своїх залоз. Взагалі, п'явка споживає в 3 рази більше крові, ніж важить сама, тобто витягує до 10 мл крові протягом безперервного сеансу гірудотерапії.

Тривалість сеансу (експозиції) гірудотерапії може бути до повного кровопускання, тобто до тих пір, поки п'явка сама не відпаде (це від 30 до 60 хвилин), або можна скоротити, коли потрібно зменшити обсяг кровопускання. Це наприклад, у літніх людей, дітей, ослаблених і анемічних пацієнтів, коли п'явку приставляємо на короткий час. Щоб перервати кровососання, до будь-якого ділянці тіла п'явки торкаються ватним тампоном, змоченим спиртом, йодом або оцтом.

П'явка залишає на шкірі шрам у вигляді трипроменевої зірки (схожий на емблему «Мерседеса»), який розсмоктується протягом 2-3 тижнів, на обличчі набагато швидше, в зв'язку з особливостями кровотоку.

При сеансі гірудотерапії потрібно враховувати, що п'явки реагують на запахи. Перед сеансом гірудотерапії не слід використовувати мило із запахом, духи, одеколони, приходити під час і напередодні місячних. А також, краще бути на лікування через годину після їжі.

Кількість п'явок залежить від виду захворювання, але не більше десяти за сеанс.

Існує термін «гірудорефлексотерапія», коли п'явку необхідно точно посадити на біологічно активну точку (точку акупунктури). При цьому біологічно активні речовини п'явки діють сильніше.

Тривалість курсу гірудотерапії від 3 до 12 сеансів 1-3 рази на тиждень.

Уточнимо, що п'явки для лікування вирощуються на спеціальних біофабриках заради стерильності.

Поради пацієнтам при проходженні курсу «Лікування п'явками»

• За добу до курсу лікування і протягом дня краще не вживати алкоголь, чай, каву, тонізуючі напої. Тому що вони посилюють розширення судин. Після постановки п'явок можна випити 1 келих червоного вина.

• Не мочити ранку – в першу добу після постановки.

• Душ можна приймати на 2-3 день після постановки п'явок. Після душу протягом 3-4 днів ранку можна обробляти йодом.

• Якщо ранка свербить можна змащувати її неміцним спиртовим розчином або прикріпити просочений спиртом стерильний тампон. Якщо сильно свербить, то ранку обробити йодом (навколо неї – йодної сіткою) або пом'якшувальним кремом.

• В окремих випадках може турбувати загальний свербіж, який проходить через 1-2 дні сам по собі. Якщо ж неприємні відчуття турбують можна прийняти теплу ванну.

• Знімати пов'язку/пластир можна через 6-7 годин при незначному відчуття лоскотання на місці ранки, але краще через добу.

• Краще себе фізично не навантажувати після сеансу гірудотерапії протягом 3 днів. І тому п'явки краще ставити перед вихідними днями.

• При проходженні курсу і через 1-4 дні після нього бажано не приймати ліки. Процедури з фізіотерапії можна відновлювати через 1 день після постановки п'явок.

Гірудотерапія ефективна при лікуванні багатьох захворювань

• кардіологія: ішемічна хвороба серця, гіпертонічна хвороба, гіпертонічні кризи, інфаркт міокарда, недостатність кровообігу, захворюваннях судин;

• захворювання артерій і вен нижніх кінцівок: варикозне розширення вен, тромбози артерій і вен, тромбофлебіти, трофічні виразки;

• неврологія: атеросклероз і тромбоемболія судин головного мозку, минущі порушення мозкового кровообігу, передінсультні, інсультні та постінсультні стани, вегетативносудинна дистонія, струс головного мозку; остеохондроз, в т.ч. ускладнений грижами дисків, головні болі різної етіології, мігрень, парези; неврити, в т.ч. лицьового нерва, невралгія трійчастого нерва;

• ревматологія: ревматизм, артрити;

• гінекологія: хронічні і гострі запалення яєчників, токсикоз вагітності, клімакс, відновлення менструального циклу при ранньому клімаксі, болючі місячні, маткові кровотечі, спайкові процеси, безпліддя, мастити, міоми, ендо -, пери-, параметрит, гнійно-септичні ускладнення в післяпологовому періоді;

• гастроентерологія: запори, холецистит, панкреатит, хронічний гепатит і цироз печінки, жовчокам'яна хвороба, дискінезія жовчовивідних шляхів, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, коліт;

• захворювання органів дихання: бронхіальна астма, бронхіт (гострий і хронічний);

• урологія: захворювання нирок, аденома простати, хронічний простатит, імпотенція, вторинне безпліддя у чоловіків та ін.;

• ендокринологія: цукровий діабет, захворювання щитовидної залози;

• шкірні захворювання: фурункульоз, карбункульоз, склеродермія, екзема, піодермія;

• проктологія: геморой, тріщини прямої кишки;

• офтальмологія: глаукома, кератит, запальні процеси судин ока;

• ЛОР-захворювання: захворювання навколоносових пазух, отит, хронічний і гострий неврит слухового нерва, хронічна сенсоневральна приглухуватість, шум у вухах, хвороба Меньєра;

• травматологія: переломи, удари, гематоми, набряки;

• порушення обміну речовин: ожиріння, подагра;

• хірургія: ускладнення післяопераційних швів, рубців і інфільтратів, нагноєння та в’яле загоєння ран, свищі;

• косметологія: зморшки, поганий колір обличчя, целюліт;

• алергічні захворювання.

Ускладнення

1. Регіональні лімфаденіти (запалення лімфатичних вузлів), що в більшості випадків проходить через 5-7 днів. Якщо це супроводжується температурою і болем, то можна застосувати антибіотики в мікродозах.

2. Алергічні реакції. Це може бути легке свербіння (ранка свербить – описано в «Порадах» ), незначне почервоніння з припухлістю, висипка по типу кропивниці, набряк Квінке + температура і слабість. Ці місцеві алергічні реакції проходять самостійно за 3-4 дні. Інколи можна застосувати антигістамінні препарати, наприклад тавегіл 2 р. на день протягом 2-4 днів. Шкіру краще обробити нашатирним спиртом з вазеліновим маслом в рівних пропорціях.

Взагалі, загальні алергічні реакції можуть свідчити про пошкодження підшлункової залози.

3. Ще одне рідкісне ускладнення – гіперпігментація шкіри на місці укусів. Застосувати можна медовий масаж з кров'ю із п'явки + вакуумна терапія (банки) або підшкірні ін'єкції крові з п'явки.

Протипоказання до гірудотерапії

- гемофілія,

- анемії важкого ступеня,

- геморагічні діатези,

- стійка гіпотонія,

- онкологія,

- місячні,

- вагітність.

Read 12408 times

«Клініка доктора Довгого» заснована у 2007 році на базі Київської обласної клінічної лікарні.

Засновник клініки Довгий І.Л. - кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології і рефлексотерапії Національної медичної академії післядипломного навчання (НМАПО) ім. П.Л. Шупика, заступник голови ВАНР, віце-президент УАОХ мануальних терапевтів

м. Київ, вул. Багговутівська, 1
(Київська обласна клінічна лікарня)

телефони:
(097) 188-10-35
(044) 227-43-21

Час прийому: 8.00 - 18.00,
Понеділок - п'ятниця.

Клініка знаходиться в поліклініці лікарні
(вхід з лівої сторони, зовні будівлі).