Фізіотерапія

Фізіотерапія (physis - природа + therapeia - лікування) - лікування природними та фізичними методами. Природні методи – грязі, мінеральні води, клімат; фізичні – нейростимуляція, інфрачервоне та інші види променів, магнітне поле і поляризоване світло.

Фізіотерапія активізує важливі біохімічні процеси в організмі, посилює кровообіг, покращує обмін речовин, зміцнює імунітет, сприяє більш швидкому відновленню працездатності органу. Також метою фізіотерапії є збільшення функціональних можливостей і працездатності збережених елементів нервової та м'язової систем, розвиток компенсаторних можливостей, нормалізація тонусу і трофіки м'язів, зменшення судинного спазму.

Вплив фізіотерапії: загальнозміцнюючий, знеболюючий, імуностимулюючий, протизапальний, протинабряковий, антибактеріальний, загоюючий.

Фізіотерапія успішно застосовується для лікування досить багатьох хвороб. Найчастіше це допоміжнийметод в загальному курсі лікування.

У клініці насамперед використовуються фізіотерапевтичні методи, такі як магнітотерапія, нейром'язова стимуляція, інфрачервоні промені.

Магнітотерапія

При лікуванні магнітотерапією (магнітним полем) застосовуються імпульсні, постійні, змінні, а також біжучі або обертові магнітні поля.

Так як кожна клітина організму – це кінцевий приймач електромагнітних сигналів → активізуються компенсаторні механізми → підвищуються внутрішні резерви організму. Магнітне поле підвищує проникність клітинних мембран → активує всі обмінні процеси на клітинному рівні (зокрема при підвищенні процесів метаболізму вуглеводів і ліпідів зменшується холестерин в крові). Також покращується постачання клітин поживними речовинами і киснем (якщо вони є в крові в необхідних кількостях).

Зовнішнє магнітне поле проникає в організм людини без викривлень, тому що молекули тканини є слабкими діа- або парамагнетиками, тобто речовинами, які намагнічуються при дії магнітного поля.

А взагалі магнітне поле знаходиться всередині людини, тобто є частиною організму. Порушення магнітного поля – це порушення здоров'я.

Власне, магніти повертають організму те, чого він недобирає у природи через ослаблення геомагнітного поля, тобто магнітного поля Землі. Ще можна відмітити, що нервова система дуже сприйнятлива до дії магнітів.

Відомі закони фізики лежать в основі лікувальної дії магнітних полів. Наприклад, на м'яз, нервову клітину або кров діє змінне магнітне поле → виникають електрорушійна сила і кільцеві струми. Іншими словами, виникає безконтактна електростимуляцію м'язів.

Сьогодні в Японії практично в кожній сім'ї використовуються магніти. Щорічний продаж магнітів у світі перевищує мільярд доларів (300 млн. $ тільки в США).

Найбільше значення для клініки має болезаспокійливий, а точніше місцевоанальгезуючий, протизапальний, седативний, гіпотензивний, протинабряковий ефект магнітів. А також досить важливо що під дією магнітного поля змінюється в'язкість, згортання, склад крові (зокрема, збільшується кількість тромбоцитів і лімфоїдних клітин).

Магнітотерапію досить добре переносять ослаблені хворі і в літньому віці.

Якщо проводити магнітотерапію, то потрібно прибрати з кишень всі металеві предмети, мобільні телефони, пластикові карти, флешки; не можна приводити процедури натщесерце і коли висока температура.

Показання та протипоказання до магнітотерапії потрібно враховувати, тому що перелік захворювань досить широкий.

Нейром'язова стимуляція

У широкому сенсі це електростимуляція, тобто використання імпульсних струмів різної форми і частоти для відновного лікування тканин або органів, особливо нервів і м'язів, які втратили свою нормальну функцію через хворобу.

Є також поняття «черезшкірна електронейростимуляція» – це імпульси змінного струму з наперед заданими параметрами, які передаються від приладу (нейроміостимулятора) до різних частин тіла. Ці імпульси за формою, по частоті і тривалості схожі на імпульси, що йдуть по нервах від периферії до центру, тобто від периферичної до центральної нервової системи. І тому наші клітини сприймають цей сигнал як природний

Стимуляція викликає збудження нервів, кровоносних судин → скорочення м'язів.

При цьому в нерві підвищується провідність стимулюючого нервового збудження, прискорюється відновлення (регенерація) пошкоджених нервів.

Кровоносні судини розширюються, відповідно прискорюється кровотік (і в ішемізованих тканинах) → активізується крово- і лімфообіг, розкриваються резервні капіляри. Це видно по почервонілій (гіперемованій) шкірі після процедури. Ця дія не тільки електростимуляції, але і біологічно активних речовин, що утворюються в стимульованих тканинах (наприклад гістаміну, адреналіну, ацетилхоліну та ін.). Це сприяє видаленню продуктів порушеного обміну речовин з патологічних вогнищ, відновленні пошкоджених тканин, нормалізації порушених функцій, розсмоктуванні набряків.

У м'язі підвищуються обмінно-трофічні процеси, які забезпечують його енергетичну роботу, тобто покращується трофіка (живлення) м'язової тканини. В результаті цього підвищується працездатність і швидко збільшується сила м'язів. Через те, що під час процедури м'язи активно працюють нейром'язову стимуляцію називають «гімнастикою для ледачих».

Важливо відзначити, що нейростимуляція має вирішальне значення в комплексі відновного лікування захворювань нервової системи, які призводять до обмеження активних рухів, зниження сили і схудненню (гіпотрофії) м'язів.

Процедуру не можна використовувати людям з електронним стимулятором серця, що б не привести до порушення його роботи.

Найкраще стимуляцію (як і фізичні вправи) проводити не раніше ніж через 1,5 години після прийому їжі.

За допомогою нейром'язової стимуляції лікують багато хвороб.

Інфрачервоні промені

Інфрачервоні промені – це різновид електромагнітних хвиль з довжиною спектра від 0,76 до 100 мкм.

Інфрачервоні промені проникають у тканини організму на глибину до 4 см (~ 75 %), до 6 см (~ 25 %). Відповідно енергія інфрачервоних променів поглинається тканинами нашого організму і перетворюється на теплову енергію.

Важливо розуміти, що абсолютно всі тіла (і тверді і рідкі) випромінюють інфрачервону енергію, якщо їх нагріти до певної температури.

Інфрачервоні хвилі поглинаються тілом, перетворюючись при цьому в енергію тепла. Це природний метод обігріву.

При дії інфрачервоних променів прогріваються кістки (хребці), суглоби, тканини, зростає потік крові в м'язах, різко підвищується постачання тканин киснем → посилюється метаболічний обмін → покращується живлення м'язів → підвищується постачання тканин киснем → активізується циркуляція крові в органах → підвищується метаболічний обмін → посилюється дія імунної системи.

Відповідно при збільшенні циркуляції крові в органах → знижується м'язове та емоційне напруження → зменшується артеріальний тиск, людина розслабляється. Також виникає розчинення патологічних утворень (наприклад, холестеринових бляшок).

Інфрачервоні промені є коротко -, середньо- і довгохвильові. Найбільш ефективні довгохвильові інфрачервоні промені, які мають виражений терапевтичний характер, тобто найбільш результативно впливають на організм. Тому що ці інфрачервоні промені мають квантову енергію і довжину хвилі подібну, яку виробляє чоловік. Вони сприймаються нашим організм як «свої».

У нашому організмі безперервно протікають в суворій послідовності хімічні реакції, але протікають вони найбільш дієво в діапазоні довгохвильових інфрачервоних променів. І тому довгохвильові інфрачервоні промені сприяють відновленню або прискоренню фізіко-хімічних реакцій. При цьому відбуваються молекулярні перетворення в клітинах, виправляються хімічні пошкодження, утворюються біологічно активні речовини → активуються терморецептори шкіри та нервової системи → виникають фізіологічні реакції місцевого і загального характеру → активізується міграція лейкоцитів і лімфоцитів з кровоносної системи в патологічне (запальне) вогнище → посилюється проліферація* фібробластів, що сприяє прискоренню заключної фази запалення.

Фібробласти – основні клітинні елементи сполучної тканини. Вік людини визначається віком його сполучної тканини.

За свої унікальні здібності інфрачервоні промені заробили міжнародну назву – промені життя (vital rays).

Також відбувається активізація периферичного кровообігу, що призводить до зміни судинної проникності → це сприяє розсмоктуванню інфільтратів** і втрати рідини (дегідратації) тканин у вогнищі запалення → зменшується стиснення нервів → зменшується інтенсивність болю. Також болі слабшають через те, що інфрачервоні промені знімають спазм гладкої мускулатури, покращуючи кровообіг внутрішніх органів і відповідно нормалізують їх функцію.

Також за рахунок втрати рідини тканинами посилюється потовиділення, що сприяє дезінтоксикації *** організму.

Відповідно в області дії інфрачервоних променів 2-фазно протікає судинна реакція. І фаза – короткочасний спазм, триває 30 секунд, ІІ фаза – розширюються судини → збільшується місцевий кровотік + об'єм крові → виникають червоні плями (інфрачервона гіперемія) без чітких меж, які безслідно зникають через 20-30 хвилин. При цьому виникає болезаспокійливий ефект, тому що змінюється чутливість рецепторів шкіри і відбуваються вищеперелічені реакції.

Все це веде до підвищення імунітету, сприяє лікуванню і профілактиці багатьох хвороб.

Протипоказання до призначення фізіотерапії

- злоякісні пухлини,

- системні захворювання крові,

- епілепсія з частими судомами.


* Проліферація (від лат. рroles - потомство і fero - несу) – розростання тканини організму шляхом розмноження клітин.

** Інфільтрат – це скупчення в тканинах організму крові, лімфи, інших елементів клітини. При цьому тканина збільшується в обсязі і підвищується її щільність. Часто зустрічаються інфільтрати запального і пухлинного характеру.

*** Дезінтоксикація – реакції організму, спрямовані на зменшення активності та кількості шкідливих речовин, а також на нормалізацію порушених ними структур і функцій.

Read 5075 times

«Клініка доктора Довгого» заснована у 2007 році на базі Київської обласної клінічної лікарні.

Засновник клініки Довгий І.Л. - кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології і рефлексотерапії Національної медичної академії післядипломного навчання (НМАПО) ім. П.Л. Шупика, заступник голови ВАНР, віце-президент УАОХ мануальних терапевтів

м. Київ, вул. Багговутівська, 1
(Київська обласна клінічна лікарня)

телефони:
(097) 188-10-35
(044) 227-43-21

Час прийому: 8.00 - 18.00,
Понеділок - п'ятниця.

Клініка знаходиться в поліклініці лікарні
(вхід з лівої сторони, зовні будівлі).