Акупунктура

Акупунктура походить від слів acus - голка і punctura - укол. Більш поширений термін «голковколювання», тобто введення спеціальних голок в біологічно активні точки (точки акупунктури). По понад 700 точках циркулює «життєва енергія», впливаючи на яку, можна регулювати цю енергію.

Акупунктура походить від слів acus - голка і punctura - укол. Більш поширений термін «голковколювання», тобто введення спеціальних голок в біологічно активні точки (точки акупунктури). По понад 700 точках циркулює «життєва енергія», впливаючи на яку, можна регулювати цю енергію.

Енергія в тілі людини протікає по невидимих ​​каналах (меридіанах). Їх 14, на них розташовані біологічно активні точки (точки акупунктури).

Людина здорова, якщо по меридіанах протікає безперешкодно енергія. Якщо меридіани пошкоджені, тобто енергія не може спокійно пересуватися по каналах, то людина буде хворіти або почувати себе втомленою.

Про «енергетичний потенціал» рефлексотерапії згадано, тепер небезінтересно згадати теорію інь-ян, яка є базовим філософським стержнем традиційної китайської медицини. Саме, монада зображує концепцію Інь -ян. І власне, динамічна гармонія, тобто рівновага, 2- х головних субстанцій організму «Інь» і «Ян» – це і є здоров'я. Два цих початки Інь і Ян не можуть існувати один без одного. Хоч вони полярно протилежні: Інь – це холодне, темне, пригнічене, повільне, Ян – тепле, світле, рухливе, швидке і т.д. Все що нас оточує і ми самі складаємося з Інь і Ян.

При ослабленні однієї субстанції виникає надмірне посилення іншої. Відповідно, порушення балансу або рівноваги між Інь і Ян веде до виникнення хвороби.

Відновлення балансу між Інь і Ян – це і є основною метою лікування методами рефлексотерапії.

І ще раз про енергію... Згідно філософії Китаю: людина частину енергії отримує при народженні від матері, частину протягом життя від природи (кажуть, енергійний чоловік). Гармонію (рівновагу) з навколишнім світом ми підтримуємо, обмінюючись енергією, а точніше «енергією Чі». Ще одна мета рефлексотерапії – це забезпечити або регулювати вільну циркуляцію енергії Чі, без якої неможливе відновлення рівноваги Інь-Ян.

Вік рефлексотерапії обчислюється тисячоліттями, а точніше близько 5000 років тому (у літературних джерелах вперше згадка зустрічається в VI столітті до н.е.). Це один з найстаріших методів лікування в країнах Сходу, головний метод лікування в китайській народній медицині, який перевірений часом. І це найкращий доказ ефективності та надійності способу лікування.

У подальшому метод поширився в Японію, Корею, В'єтнам та інші країни. Кожна з цих країн внесла свій внесок у розвиток рефлексотерапії. Про акупунктуру у Європі дізналися в XIII столітті від китайців. Завдяки роботам французьких лікарів акупунктура набула популярності серед європейців.

Медична спеціальність «рефлексотерапія» в Україні затверджена з 1994 року.

Акупунктура (голковколювання, рефлексотерапія)

Відновлює приплив енергії, значно покращуючи стан хворого. Голки пожвавлюють правильне вироблення енергії, відповідно, правильну роботу органу, якому належить даний меридіан разом з біологічно активними точками (точками акупунктури). Також стимулюється вироблення основних біологічно активних речовин, які регулюють роботу певного органу і організму в цілому.

І тому при рефлексотерапії (чжень-цзю терапії: чжень - голковколювання, цзю - прогрівання, припікання) досягається знеболювання, покращується кровообіг, знімаються запальні реакції, усувається спазм судин і м'язів, покращується живлення тканин, нормалізується робота нервової системи, підвищується імунітет.

Термін «рефлексотерапія» більш широкий, більш різноманітніший ніж акупунктура (голковколювання, голкотерапія, голкопунктура, голкорефлексотерапія). Рефлексотерапія – це застосування різних методів впливу на точки акупунктури. А голковколювання, акупунктура і т.д. – це вплив на точки акупунктури тільки спеціальними голками.

Таким чином, акупунктура (голковколювання, чжень) є традиційним, класичним способам впливу на точки акупунктури. Але є ще більше 20 способів впливу на точки (крім голок), що б посилити лікування. Це наприклад, накладення спеціальних лікувальних шариків, баночний масаж з магнітними наконечниками, прогрівання точок інфрачервоними променями, лазером, дія електроімпульса на точки, введення ліків в точки, дія секрету п'явки або бджоли на точки акупунктури.

Таким чином, в клініці застосовуються:

- акупунктура,
- багатогольчата акупунктура (мей хуа чжень),
- електропунктура,
- вакуумтерапія (баночний масаж з магнітними наконечниками),
- прогрівання (термопунктура, мокса-терапія),
- метод аплікацій (цубо-терапія) і точковий масаж,
- фармакопунктура і гомеосініатрія,
- гірудорефлексотерапія і апірефлексотерапія,
- мікроголкотерапія.

• Класична акупунктура (голкотерапія)

Лікування голками довжиною від 1 см і більше, діаметром від 0.15 мм і більше. Постановка голок в точки відбувається за правилами древньосхідної медицини. Істотне значення має глибина введення голок, їх напрямок, час знаходження голок, методи постановки і виймання голок.
Є кілька технік мінімально больового введення голок. Курс лікування: від 3 до 12-15 сеансів, на 15-60 хвилин.
Акупунктура ефективна при багатьох станах організму.

• Багатогольчата акупунктура (мей хуа чжень)

Метод поверхневого подразнення точок акупунктури за допомогою багатогольчатого молоточка. Ще назва поверхнева багатогольчата стимуляція, поверхнева голкотерапія, масаж пучком голок, молоточковий масаж, мей хуа чжень. Цей стародавній східний метод «мей хуа чжень» в перекладі з китайської «розкрита квітка сливи», тому що при впливі молоточком або багатогольчатим валиком енергетичний потенціал людини розкривається точно бутон квітки.
Це досить добре для покращення кровообігу, особливо голови, шиї, грудей. Відповідно, часто застосовується при остеохондрозах шийного та грудного рівня, вегетосудинній дистонії, мігрені, неврозах, вялих парезах, а також больових корінцевих синдромах, які часто повторюються.

• Електропунктура (електропунктурна рефлексотерапія)

Вплив на акупунктурну точку електричним імпульсом (струмом). Використовуються дозовані низькочастотні прямокутні імпульси з частотою від 0,5 до 10 Гц, які досить подібні з імпульсами нервової системи. Відомо, що людина сама генерує мікроструми малих напруг.
Суть електропунктури: відбувається вплив імпульсів (мікрострумів), які аналогічні імпульсам нашого організму. В результаті відбувається складний рефлекторний механізм, в якому беруть участь нервова і судинна системи, а також хімічні та гормональні речовини. Відповідно відбувається більш ефективний вплив на точки акупунктури. Виходить максимально швидкий ефект, що зокрема і потрібно при больових синдромах.

• Вакуумтерапія (баночний масаж)

Проводиться за допомогою вдосконаленої вакуумної банки з магнітною наконечниками і дозованим ступенем натискання. Відбувається вплив на кровообіг взагалі, на підвищення тонусу організму, на зменшення підшкірно-жирової клітковини, на покращення роботи внутрішніх органів. Досить ефективно чергувати баночний масаж з багатогольчатою ​​акупунктуроюприлікуванніостеохондрозу та бронхо-легеневих захворюваннях.

• Прогрівання (термопунктура, мокса-терапія, цзю-терапія)

Проводиться спеціальними сигарами з трав або моксами безпосередньо на точку акупунктури або голку, яка стоїть в цій точці. Найчастіше використовуються сигари і мокси (конуси) з сухого полину. Це сприяє сильному місцевому притоку крові + стимулюються захисні сили організму + ефірні речовинивикликають покращення обміну речовин і заспокоюють вегетативну нервову систему.
У стародавніх медичних трактатах вказувалося, що прогрівання дієве навіть тоді, коли безсилі голковколювання і ліки («якщо слабшає пульс, то вилікувати людину можна тільки за допомогою цзю-терапії»). Велике поширення метод мокса-терапії отримав в Японії, особливо прогрівання вздовж хребта.
Ефективно прогрівання точок у ослаблених людей, при хронічних хворобах, у часто хворіючих дітей. Головним чином цзю-терапія використовується для нормалізації або стимуляції імунітету.

• Метод аплікацій (цубо-терапія) і точковий масаж

Проводиться невеликими магнітними або металевими шариками, насінням рослин, зернами, зрізами (часнику, імбиру і т.д.), які фіксуються за допомогою пластиру на точках. Досить часто вони прикріплюються від 1 до 5 днів на вухо, як на дуже активний орган. Відбувається м'який, але тривалий знеболювальний, заспокійливий або загальностимулюючий вплив через точки акупунктури на організм або певний орган.
Точковий масаж – це натискання пальцями рук на акупунктурні точки. У світі найбільш поширені дві техніки точкового масажу: «акупунктура» (китайська техніка), шіацу (японська техніка).

• Фармакопунктура і гомеосініатрія

Фармакопунктура – це введення лікарських препаратів в акупунктурні точки. Ще фармакопунктура називається пролотерапія або американська акупунктура. При фармакопунктурі часто вводяться знеболювальні, вітаміни, біостимулятори. Гомеосініатрія відповідно – це введення гомеопатичних препаратів в точки.
Це ефективні методи лікування, тому що йде дія препарату через біологічно активну точку, тобто подвійний вплив.

• Гірудорефлексотерапія і апірефлексотерапія

Гірудорефлексотерапія (вплив секрету п'явки в акупунктурні точки) і апірефлексотерапія (дія апітоксина, тобто бджолиної отрути на точку). Як п'явку, так і бджолу можна назвати – біологічно активними голками. Тут як і при фармакопунктурі йде як мінімум подвійний вплив. Про лікувальну дію п'явок і бджіл можна прочитати у відповідних рубриках в розділі «Методи лікування».

• Мікроголкотерапія

Введення маленьких кнопкових голок в акупунктурні точки, найчастіше вуха, для тривалого впливу на ці точки (можна кілька днів). Для більшого ефекту – пацієнт може злегка масажувати ці голки. Мікроіглотерапія найчастіше застосовується при больових синдромах.
Таким чином, рефлексотерапія приходить на допомогу при багатьох хворобах. Особливо добре піддаються впливу хвороби на ранніх стадіях і хронічні хвороби. Один з найбільш використовуваних методів – це голковколювання при остеохондрозі.
Курс лікування: від 7 до 15 процедур (щодня або через 1-2 дні).

Голковколювання показання

• Хвороби нервової системи: остеохондроз хребта, радикулопатії (радикуліти), в т.ч. ускладнені грижами, протрузіями дисків, невропатії лицьового, трійчастого нервів, неврити, наслідки інсультів, ВСД.

• Болі різного походження: головний біль, мігрень, біль у спині, біль у суглобах, біль при невралгіях.

• Хвороби серцево -судинної системи та кровообігу: гіпертонічна хвороба I і II стадії, ішемічна хвороба серця (хронічний перебіг), аритмія, атеросклероз (ранні стадії), гіпотензія, хвороба або синдром Рейно, варикозна хвороба, трофічні виразки.

• Хвороби ендокринної системи: цукровий діабет, ожиріння, тиреотоксикоз (помірно виражений), дисфункція яєчників і яєчок (помірно виражена).

• Хвороби органів дихання та ЛОР-органів: бронхіти, бронхіальна астма, хронічний риніт, у т.ч. алергічний, тонзиліт, ларинготрахеїт, отит, хвороба Меньєра, хвороби слухового нерва, дзвін у вухах, поліноз.

• Хвороби органів травлення: гастрити, дуоденіт, гастроентерит, виразкова хвороба, холецистит, дискінезії жовчних шляхів, жовчнокам'яна хвороба і панкреатит, коліт, запори; парадонтоз, стоматит, хронічний гінгівіт.

• Хвороби суглобів і сполучної тканини: ревматоїдний артрит (з порушенням функції суглобів I-II стадії), алергічний артрит, деформуючий остеоартроз.

• Розлади сечостатевої сфери: цистит, пієлонефрит, уретрит, імпотенція, клімактеричний синдром, менопауза, безпліддя, порушення менструального циклу, маткові кровотечі, вагініт, вульвіт, цервіцит, дисфункція яєчників, аднексит, порушення сечовипускання.

Голковколювання протипоказання

• Хвороби серцево-судинної системи з вираженими порушеннями серцевого ритму у стадії декомпенсації*.

• Спадкові хвороби нервової системи.

• Хвороби крові та кровотворних органів.

• Гіпертиреоз.

• Хвороби легень у стадії декомпенсації.

• Хвороби нирок у стадії декомпенсації.

• Злоякісні пухлини.

• Цукровий діабет (важка ступінь) у некомпенсованому стані.

• Туберкульоз в активній формі.

• Психічні захворювання в стадії підвищеної збудливості.


* Декомпенсація (лат. compensatio - відшкодування) – це нездатність відновити функції організму або певного органу викликані хворобою.

Read 9304 times

«Клініка доктора Довгого» заснована у 2007 році на базі Київської обласної клінічної лікарні.

Засновник клініки Довгий І.Л. - кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології і рефлексотерапії Національної медичної академії післядипломного навчання (НМАПО) ім. П.Л. Шупика, заступник голови ВАНР, віце-президент УАОХ мануальних терапевтів

м. Київ, вул. Багговутівська, 1
(Київська обласна клінічна лікарня)

телефони:
(097) 188-10-35
(044) 227-43-21

Час прийому: 8.00 - 18.00,
Понеділок - п'ятниця.

Клініка знаходиться в поліклініці лікарні
(вхід з лівої сторони, зовні будівлі).